Umierający wojownik – rzeźba autorstwa Josefa Thoraka

Umierający wojownik rzeźba
Umierający wojownik, rzeźba autorstwa Josefa Thoraka

Rzeźba Josefa Thoraka to jedna z najmniej znanych atrakcji Ustki, a przy tym jedna z najznakomitszych. Rzeźba znanego niemieckiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku jest atrakcją unikatową nie tylko dla historyków sztuki.

Czy warto przyjechać do Ustki specjalnie po to, żeby zobaczyć „Umierającego wojownika” Josefa Thoraka? Wbrew pozorom takich, którzy odpowiedzą na tak zadane pytanie twierdząco nie jest wcale tak mało.

Umierający wojownik to odlana w brązie postać śmiertelnie rannego wojownika, który mimo ran i cierpienia próbuje jeszcze powstać i osłania się tarczą, która chroni go przed kolejnymi ciosami. Rzeźba Thoraka powstała po I wojnie światowej i upamiętnia 76 mieszkańców niemieckiej wówczas Ustki (Stolpmunde), którzy ponieśli śmierć w czasie zmagań wojennych.

„Umierający wojownik” Thoraka został odsłonięty w dnu 22 stycznia 1922 r. W dniu odsłonięcia znajdował się na nim napis w języku niemieckim brzmiący: “Naszym poległym żołnierzom”. Po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu Ustki do Polski niemiecki napis zastąpiono tablicą, na którym widniał napis po polski: „Bezimiennym bohaterom wojen światowych – społeczeństwo Ustki”. Napis jednak nie przetrwał do czasów obecnych.

Josef Thorak to jeden z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy niemieckich pierwszej połowy XX wieku. Nie sposób jednak na jego talent nie spojrzeć inaczej niż przez pryzmat sympatyzowania z przywódcami III Rzeszy, dla których rzeźbił monumentalne, propagandowe dzieła. Z tej perspektywy można jednoznacznie stwierdzić, że przez flirt z państwem hitlerowskim Thorak jako rzeźbiarz zatracił wiele ze swojego talentu, natomiast ocena moralna jego życia, zarówno kiedyś jak i teraz, musi być jednoznacznie negatywna.

W Polsce znajduje się jeszcze kilka innych rzeźb Thoraka – Hannele (Jagniątków), Macierzyństwo (Zaskoczyn) i rzeźba głowy Adolfa Hitlera (Gdańsk).

Opis zaczerpnięty z serwisu: www.booking.ustka.pl